Często zdarza się sytuacja, że planujemy sobie weekend na świeżym powietrzu, oglądamy prognozę pogody i widzimy, że nadchodzą burze. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że w większości owe burze nie przychodzą. Należy pamiętać, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie da się przewidzieć czy w danej miejscowości będzie burza, czy może pojawi się ona kilka kilometrów dalej. Na szczęście nie musimy polegać jedynie na prognozach. Po za obserwacją w terenie, burze możemy śledzić również przez internet. Radary oraz detektory pozwalają ustalić nam gdzie znajduje się burza, w którą stronę się porusza oraz co najważniejsze, pozwalają nam one z dużą dokładnością określić jakie zjawiska jej towarzyszą.
Detektory wyładowań.
Detektor wyładowań to system czujników odpowiednio ze sobą sprzężonych, który ma za zadanie wykrywanie wyładowań atmosferycznych. Za jego pomocą możemy zbadać lokalizację burzy, kierunek i prędkość przemieszczania się jej oraz jej aktywność elektryczną. Nie dowiemy się natomiast nic o sile zjawiska i potencjalnym zagrożeniu, do tego służą radary. Czasami burza o słabej aktywności elektrycznej może nieść ze sobą niszczące porywy wiatru, takie zjawisko często występuje podczas zimowych burz.
Poniżej znajdują się linki detektorów wyładowań:
http://burze.dzis.net/?page=mapa
http://pl.blitzortung.org/live_lightning_maps.php
Radary
Radar meteorologiczny to aktywne urządzenie teledetekcyjne służące do wykrywania hydrometeorów znajdujących się w atmosferze. Są to kropelki wody lub kryształki lodu, których średnica jest na tyle duża, by cząstki te były w stanie spaść na ziemię. Mniejsze cząsteczki nie są przez radar obrazowane. Zasada działania radaru polega na wysyłaniu bardzo krótkich impulsów o dużej mocy w przestrzeń i nasłuchiwaniu ech odbitych od hydrometeorów. W zależności od czasu jaki upłynął pomiędzy wysłanym i odebranym impulsem wyznaczana jest odległość od radaru w jakiej zarejestrowane zostało echo.
Odczyty radaru przedstawione są na mapach w specjalnej mierze zagęszczenia o raz wielkości kropel wody/kryształów lodu - odbiciowości (dbz). Efektem pracy radaru są różnego rodzaju produkty, np CAPPI, które przedstawiam nam obraz odbiciowości na konkretnym poziomie, CMAX ukazuje nam maksymalną odbiciowość z wszystkich poziomów. Niestety aktualnie w kraju mamy bierzący dostęp jedynie do produktu CMAX, na którym nie znajdziemy tylu cennych informacji jak na produkcie CAPPI. Warto dodać, że od 01.01.2017 weszła w życie nowa ustawa, która zmusza IMGW do publikowania danych meteorologicznych. Niestety aktualnie dane można pozyskiwać jedynie na wniosek, co wiąże się z bardzo długim okresem oczekiwania i uniemożliwia z korzystania z danych na bierząco. Być może w przyszłości ulegnie to zmianie.
Poniżej przestawione są produkty radarowe krajowe oraz państw granicznych, których zasięg radarowy obejmuje również terytorium naszego kraju.
Radary:
-polskie:
http://awiacja.imgw.pl/index.php?product=burzrad
-niemieckie:
https://kachelmannwetter.com/de/regenradar/deutschland
https://wetter.tagesschau.de/radarbilder/
-czeski:
-słowacki:
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_radar#tab
-litewski:
http://www.meteo.lt/radaro_inf.php
-Europy: